Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

To my 41. lat temu zmieniliśmy Polskę.

Redaktor admin on 1 Wrzesień, 2021 dostępny w Wydarzenia. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

To my, 41. lat temu zmieniliśmy Polskę. To my, Polacy 41. lat temu zaczęliśmy zmieniać na lepsze także Europę i świat. Powstała NSZZ Solidarność, która wywołała z nami i ze wszystkim narodami upodlonymi przez komunizm solidarność całego demokratycznego świata. Dekadę później byliśmy już wolni i niepodlegli – wspomina, Adam Szejnfeld, dzisiaj senator, a wtedy działacz legalnej, a potem podziemnej Solidarności, internowany w więzieniach we Wronkach i w Gębarzewie, i dodaje - Cieszę się, że cztery dekady temu mogłem być elementem tej wielkiej, wspaniałej machiny wolności!

Obchody 31 sierpnia w bieżącym roku w Pile miały niezwykle uroczysty charakter. Mimo, że nie był to okrągły jubileusz, to jednak przypada w czterdziestą rocznicę wprowadzenia przez komunistyczne władze PRL-u stanu wojennego. Trudni zapomnieć taki rok w historii nie tylko Solidarności, ale i Polski – mówi Adam Szejnfeld, uczestnik tamtych dni.

Dzisiejsze uroczystości w Pile prowadził Adam Dopierała – przewodniczący pilskiego oddziału NSZZ “Solidarność”, a wśród uczestników, oprócz senatora Adama Szejnfelda, byli także m.in. Piotr Głowski, prezydent Miasta Piły, Maria Kubica, przewodnicząca Rady Miasta Piły, Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, posłowie Ziemi Pilskiej, radni miasta i powiatu, mieszkańcy, a przede wszystkim bohaterowie tamtych dni, członkowie Solidarności oraz później wiezieni i internowani działacze Związku.

****

Adam Szejnfeld został członkiem i działaczem NSZZ Solidarność tuż po jej utworzeniu w sierpniu 1980 roku. Sam założył związek w 17. różnych zakładach pracy. W strukturach Solidarności pełnił wiele funkcji, m.in.: przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Kombinatu PGR Noteć w Szamocinie, sekretarza Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w Chodzieży, członka Prezydium Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Pile i Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Pile, a także członka Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” ds. Rolnictwa i Żywności w Gdańsku.

W stanie wojennym był najmłodszym internowanym z terenu ówczesnego Województwa Pilskiego. Został aresztowany w dniu 12 grudnia 1981r. w Szamocinie, w przededniu ogłoszenia stanu wojennego i osadzony w areszcie Milicji Obywatelskiej w Chodzieży. W dniu 13 grudnia przewieziono go do Zakładu Karnego we Wronkach, gdzie usłyszał zarzut, że „nawoływał od obalenia siłą ustroju PRL”. W dniu 5 stycznia został przetransportowany z Wronek do Zakładu Karnego w Gębarzewie skąd po pół roku, w dniu 23 lipca 1982 roku, wyszedł na wolność.

Po wyjściu z więzienia nie zaprzestał działalności i kontynuował ją w podziemnych strukturach powstałej w Wrocławiu „Solidarności Walczącej”. Z tego powodu był prześladowany, a członkowie jego rodziny trafili na tzw. czarną listę (szykany w pracy, liczne rewizje w domu, inwigilacja jego, a także członków rodziny oraz znajomych…). Po internowaniu Adama Szejnfelda jego najbliższy kolega oraz współpracownik w Solidarności, pan Tadeusz Jurek, w trakcie przygotowań do protestu przeciwko ogłoszeniu stanu wojennego, został napadnięty i bestialsko pobity przez „nieznanych sprawców”. W wyniku doznanych obrażeń zmarł stając się tym samym śmiertelną ofiarą stanu wojennego w Województwie Pilskim.

Po legalizacji Solidarności Adam Szejnfeld powrócił do jawnej działalności, tworzył struktury Komitetów Obywatelskich „Solidarność”, został członkiem Komitetu Obywatelskiego Krajny, Ziemi Nadnoteckiej i Pałuk w Pile oraz przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Szamocinie. W dniu 1 czerwca 1990 r. został pierwszym nowo wybranym burmistrzem w wolnej Polsce.

Później współtworzył i działał w Ruchu Obywatelskim Akcja Demokratyczna, w Unii Demokratycznej, w Unii Wolności, a obecnie w Platformie Obywatelskiej. W przeszłości był radnym i burmistrzem, posłem, europosłem oraz wiceministrem gospodarki. Obecnie jest senatorem Rzeczypospolitej Polskiej.

Anna Karmowska

Dyrektor Biura Senatorskiego

Biuro Adama Szejnfelda

64-920 Piła, pl. Konstytucji 3 Maja 7/4

Tel. +48 602 738 542.

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/Szejnfeld

www.twitter.comszejnfeld

www.instagram.com

www.youtube.com/user/AdamSzejnfeld

#Solidarność #NSZZSolidarność #Sierpiń80 #Wielkopolska #Piła #PlatformaObywatelska #KoalicjaObywatelska #Demokracja #Praworządnosć #Równość #Wolność #Rónouprawnienie #Szejnfeld #senatorSzejnfeld #StanWojenny

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)