Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

500 lat procesu globalizacji!

Redaktor admin on 13 Październik, 2021 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

Senator Adam Szejnfeld, wiceprzewodniczący Senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz przewodniczący Senakiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw, wziął udział w ceremonii inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Podczas uroczystości miała miejsce doniosła chwila, mianowicie nadanie tytułu Doktora Honoris Causa profesorowi Grzegorzowi Kołodko, byłemu wicepremierowi i ministrowi finansów. Profesor Kołodko wygłosił wykład nawiązujący do tematu globalizacji, która według niego rozpoczęła się prawie pięćset lat temu od podróżny Ferdynanda Magellana dookoła Ziemi.

12 października w auli głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu odbyła się inauguracja roku akademickiego uczelni. Ze względów pandemicznych na ceremonię zaproszona została tylko ograniczona liczba gości, ale zadbano o to, by zainteresowani mogli uroczystość obserwować w Internecie.

Tegoroczna inauguracja była wyjątkowa, bowiem połączono ją z nadaniem profesorowi Grzegorzowi Kołodko tytułu Doctor Honoris Causa. Wśród zaproszonych gości znajdowało się wielu przedstawicieli świata nauki, biznesu, administracji, samorządu i polityki. Zabraknąć na niej nie mogło także senatora Adama Szejnfelda, który od lat zajmuje się zagadnieniami z zakresu prawa, ekonomii i gospodarki.

Podczas uroczystości, którą prowadził Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, prof. Maciej Żukowski, odbył się m.in. akt immatrykulacji wykonany zarówno po polsku jak i w języku angielskim dla studentów i wykładowców międzynarodowych. Chwilę później akt w podobny sposób powtórzono dla studentów Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Ekonomicznego.

Ostatnią częścią inauguracji było nadanie prof. Grzegorzowi Kołodko tytułu Doctor Honoris Causa za zasługi dla polskiej gospodarki oraz wkład naukowy w dziedzinie ekonomii. Po otrzymaniu tytułu profesor wygłosił wykład pt. „Nieodwracalność globalizacji a przyszłość gospodarcza Polski” nawiązując w swoim wystąpieniu do historii pięciuset lat procesu globalizacji na świecie, który wg profesora Kołodki rozpoczął się 20 września 1519 roku, kiedy to Ferdynand Magellan wyruszył z Hiszpanii drogą zachodnią, czyli przez Ocean Atlantycki, do Wysp Korzennych w Archipelagu Malajskim, a wyprawa pod jego dowództwem, jako pierwsza w historii, opłynęła Ziemię i to w czasach, kiedy uważano, że…  Ziemia jest płaska.

****

Grzegorz Witold Kołodko (ur. 28 stycznia 1949 w Tczewie) – Jest profesorem nauk ekonomicznych, autorem teoretycznego nurtu ekonomii znanego, jako nowy pragmatyzm. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, wiceprezes Rady Ministrów i minister finansów w latach 1994–1997 i 2002–2003, twórca programów rozwoju społeczno-gospodarczego –  Strategii dla Polski, Pakietu 2000 oraz Programu Naprawy Finansów Rzeczypospolitej. Prof. Kołodko jest autorem książek i artykułów z dziedziny ekonomii i polityki gospodarczej, a także ekspertem i konsultantem międzynarodowych organizacji, w tym m.in. członkiem Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury oraz Academia Europaea.

Biuro Senatora Adama Szejnfelda

64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10

Tel. +48 602 738 542.

www.szejnfeld.pl

www.facebook.com/Szejnfeld/

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld/

www.youtube.com/user/AdamSzejnfeld

#Poznań #UEP #Inauguracja #UniwersytetEkonomiczny #Wielkopolska #Szejnfeld #SenatorSzejnfeld #AdamSzejnfeld #Ekonomia #Ceremonia #Akademiccy #Uczelnie #ProfesorKołodko # Immatrykulacja #Studenci #InauguracjaRokuAkademickiego

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)