Uniwersytety Trzeciego wieku to niezwykłe miejsca, to przede wszystkim wspaniały most łączący pokolenia, który pozwala swoim słuchaczom odnaleźć się w dynamicznie ewoluującym świecie. Tak w swoim liście do słuchaczy napisał senator Szejnfeld, który od wielu lat współpracuje z Uniwersytetami Trzeciego Wieku z Wielkopolski. W dniach 19 i 20 października, pilskie Uniwersytety Trzeciego Wieku zainaugurowały nowy rok akademicki 2021/2022.
Uroczystości inauguracyjne zostały otwarte przez Panie Prezes Nadnoteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Izabelę Toboła oraz Panią Bogumiłę Cybulską Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pile. Senator Adam Szejnfeld, uznając rolę tych Uniwersytetów złożył podziękowania i gratulacje wszystkim zaangażowanym w rozwój Uniwersytetów i ich działalność poprzez odczytany list gratulacyjny. Senator Adam Szejnfeld przekazał w swoim liście do Słuchaczy, Wykładowców i sympatyków UTW w Pile także życzenia dobrego zdrowia, niesłabnącego zapału oraz wszelkiej pomyślności.
W uroczystościach wzięli udział także samorządowcy, poseł Maria Małgorzata Janyska, oraz zaproszeni goście z Nadleśnictwa, Komendy Powiatowej w Pile, Komendy Straży Pożarnej, Hufca OHP, przedstawiciele Rady Miasta. Uroczystości uświetniły wspaniałe wykłady inauguracyjne, dla Nadnoteckiego Uniwersytetu Trzeciego wieku, wykład wygłosił redaktor portalu onet.pl Pan Tomasz Sekielski pt.:”Rola Mediów we współczesnym świecie”. Natomiast dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pile wykład pt.” Człowiek czynu, sukcesu i sławy I.J.Paderewski w 80-tą rocznicę śmierci.” Wygłosiła prof. Halina Lorkowska.
***
Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał we Francji. Utworzył go w 1973 roku profesor nauk społecznych Pierre Vellas. Wkrótce zaczęły powstawać inne uniwersytety we Francji i w innych krajach Europy i świata. W Polsce pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał już w latach 70, a dokładnie w 1975 roku w Warszawie. Pomysłodawcą jego utworzenia była prof. Halina Szwarz. Uniwersytet działa do dziś i liczy sobie około 1120 członków. Obecnie w Polsce działa blisko 110 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które łącznie zrzeszają 25 tysięcy słuchaczy. Najliczniejszą grupą słuchaczy może się poszczycić UTW z Krakowa, w którym liczba słuchaczy wynosi ponad 1800.
W Polsce powstają trzy typy Uniwersytetów Trzeciego Wieku:
- działające w strukturach pod patronatem wyższej uczelni, kierowane najczęściej przez pełnomocnika rektora danej uczelni,
- powołane przez stowarzyszenia prowadzące działalność popularnonaukową,
- inne, działające przy domach kultury, bibliotekach, domach dziennego pobytu, ośrodkach pomocy społecznej itp.
Anna Karmowska
Dyrektor Biura Senatora Adama Szejnfelda
64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10
Tel. +48 602 738 542.
www.youtube.com/user/AdamSzejnfeld
#UniwersytetTrzeciegoWieku #UTW #Piła #Wielkopolska #Nauka #Seniorzy #Senior #Uniwersytet #Rozwój #Senat #senatorSzejnfeld #Szejnfeld #KolaicjaObywatelska #PlatformaObywatelska