Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Wielkopolskie Święto Narodowe!

Redaktor admin on 29 Październik, 2021 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

Jako Wielkopolanin, jestem zadowolony, że wreszcie po latach starań inicjatywa społeczna obywateli, samorządowców i organizacji społecznych została uznana kończąc się ustanowieniem dnia wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego świętem narodowym. Wspaniale! – mówi senator Adam Szejnfeld, który w swoim senackim wystąpieniu zaznaczył, iż:

Chcemy i musimy popularyzować wiedzę o tym udanym w swoich skutkach zrywie. Powstanie Wielkopolskie było fundamentem odradzania się kraju i powstania drugiej Rzeczpospolitej. Dlatego wszelkie działania kultywujące pamięć o bohaterskich Powstańcach Wielkopolskich jest także formą spłacania przez nas długu wdzięczności wobec nich. Niezmiernie istotnym elementem tego będzie ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym. W tym dniu bowiem, ponad sto lat temu, Wielkopolanie pokazali, że miłość ojczyzny, kultura, tradycja i mowa polska, okazały się ważniejsze, niż 125-letnie zniewolenie podczas zaborów. Dlatego z całego serca popieram i wspieram inicjatywę ustanowienia 27 grudnia świętem narodowym.

27 grudnia 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie – największy na terenie zaborów, zakończony zwycięstwem, zryw niepodległościowy. Tuż po przybyciu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania i spontanicznym wiecu przed hotelem Bazar, skąd wygłosił on słynne przemówienie. Siły polskie składały się z Armii Wielkopolskiej – pod dowództwem mjr. Stanisława Taczaka, a następnie gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego – którą stopniowo zasilali ochotnicy z innych części kraju. W powstańczych walkach poległo ponad dwa tysiące patriotów, a około sześciu tysięcy zostało rannych.

Znaczenie Powstania Wielkopolskiego dla przywrócenia naszej Ojczyzny na mapę polityczną Europy jest trudne do przecenienia. Można śmiało stwierdzić, że nie byłoby II Rzeczypospolitej w znanym nam kształcie, a być może w ogóle nie zdołałaby ona powstać a potem przetrwać, gdyby nie zryw Wielkopolan, gdyby nie sukces wielkopolskich bohaterów. Nie sposób przecież wyobrazić sobie wolnej Polski bez kolebki naszej państwowości – i to zarówno ze względu na jej dziedzictwo historyczne i kulturowe, jak również z przyczyn strategicznych, militarnych i gospodarczych – podkreślał Senator Szejnfeld.

Anna Karmowska

Dyrektor Biura Senatora Adama Szejnfelda

64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10

Tel. +48 602 738 542.

www.szejnfeld.pl

www.facebook.com/Szejnfeld/

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld/

www.youtube.com/user/AdamSzejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)