Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Ceny gazu dobijają firmy. Niemcy pomagają, Polska nie!

Redaktor admin on 19 Grudzień, 2022 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

Rząd PiS odmówił włączenia pod ochronę przed negatywnymi skutkami podwyżek cen gazu małe i średnie przedsiębiorstwa. Wielu z nich może z tego powodu zawiesić lub zamknąć działalność, a części zbankrutować. Trudno to zrozumieć, zwłaszcza w sytuacji, kiedy w innych krajach, na przykład w Niemczech, dzieje się zupełnie odwrotnie, rządy wspierają biznes chroniąc go przed kryzysem. Z tych powodów senator Adam Szejnfeld wystąpił z oświadczaniem do premiera Mateusza Morawieckiego.

Niemcy, największy partner gospodarczy Polski w Europie, w ramach wsparcia własnej gospodarki oraz rynku pracy, ma wprowadzić od stycznia 2023 roku na terenie Niemiec nowe zasady ustalania cen gazu dla przedsiębiorców. Mają one wynosić odpowiednio:

1. Dla małych i średnich przedsiębiorstw – gwarantowana cena gazu brutto ma wynosić 12 centów za kilowatogodzinę do 80 procent dotychczasowego zużycia. Dla pozostałych 20 procent ma obowiązywać cena umowna.

2. Dla dużych przedsiębiorstw – gwarantowana cena gazu brutto ma wynosić 7 centów za kilowatogodzinę do 70 procent jego dotychczasowego zużycia. Podobnie i w tym przypadku dla pozostałych 30 procent ma obowiązywać cena umowna.

3. W przypadku natomiast ciepła sieciowego gwarantowana cena brutto ma wynosić 9,5 centa.

Aktualna natomiast cena gazu w kontraktach terminowych na rok 2023 na terenie Polski potrafi wynosić nawet i 655 PLN/MWh, czyli znacznie więcej niż w Niemczech (w przeliczeniu to ok. 139 euro/MWh). Oznacza to, że polscy przedsiębiorcy będą zmuszeni płacić za gaz cenę znacznie wyższą niż przedsiębiorcy na terenie Niemiec.

W związku z tym senator Adam Szejnfeld zapytał, dlaczego polski rząd nie włączył naszych przedsiębiorstw do ostatnio uchwalonej ustawy o zmianie ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu i jak to się ma do deklarowanej przez Rząd chęci ochrony polskich przedsiębiorców, w tym mikro, małych i średnich firm, przed negatywnymi skutkami wzrostu cen gazu?

Czekamy na odpowiedź.

Kamila Łańska
Dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda
Wiceprzewodniczącego Senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności
Przewodniczącego Senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile
64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10.
e-mail: szejnfeld.biuro@gmail.com
tel. +48 602 738 542
REGON 385025697

Portale i media społecznościowe:
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl
www.facebook.com/PoselSzejnfeld/
www.twitter.com/szejnfeld
www.instagram.com/szejnfeld/

#Energia #Gaz #UstawaGazowa #ZamrożenieCen #MSP #MałeIŚredniePrzedsiębiorstwa #Gospodarka #Rozwój #OZE #ZielonaEnergia #Klimat #Senat #senatorSzejnfeld #Szejnfeld #AdamSzejnfeld #PlatformaObywatelska #KoalicjaObywatelska #Piła #Wielkopolska #Ceny #Inflacja #Kryzys #Katastrofa #GospodarkaGłupcze #Polska #Niemcy

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)