Ten rok stał się dla Miasteczka Krajeńskiego czasem historycznym. Odzyskanie bowiem praw miejskich, to wydarzenie niecodzienne, a poprzez to wartym odnotowania na kartach ksiąg spisujących nasze dzieje – powiedział senator Adam Szejnfeld na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta i Gminy Miasteczko Krajeńskie, zwołanej z okazji odzyskania przez tę, do tej pory wieś, praw miejskich.
Uroczysta sesja Rady Miasta i Gminy stwarza okazję docenienia pracy i działalności obecnych i byłych władz miasta, ale także dorobku wszystkich minionych pokoleń mieszkańców, których praca przyczyniła się do społeczno-gospodarczego i kulturalnego rozwoju Miasteczka Krajeńskiego oraz budowania wspólnoty miejscowej społeczności. Mam nadzieję – i jestem o tym przekonany – że nowy, miejski, status Miasteczka Krajeńskiego będzie nie tylko podnosił prestiż miasta, ale przełoży się także na kolejne etapy jego dobrego rozwoju. Im lepiej bowiem funkcjonuje miasto, im lepiej rozwija się gmina, tym wyższy poziom życia i dobrobytu mogą zaoferować swoim mieszkańcom władze – stwierdził senator Ziemi Pilskiej podczas wystąpienie a na sesji Rady MiG Miasteczka Krajeńskiego.
Podczas sesji władze podziękowały wielu osobom i podmiotom za ich zaangażowanie w odnowienie praw miejskich miasta. W gronie tym znaleźli się m.in.:
Karol Jagodziński, były wójt Miasteczka Krajeńskiego – wyróżniony za trud i zaangażowanie w działalność społeczną.
Susana Lachele – wyróżniona za reprezentowanie Gminy Miasteczko Krajeńskie oraz za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sportu, głównie biegu na 400 metrów, jako brązowa medalistka Mistrzostw Europy juniorów w sztafecie 4 x 400.
Ks. Wiesław Zieliński i ks. Błażej Kownacki wyróżnieni za trud kapłańskiej posługi, za wielkie serce, życzliwość oraz za poświęcenie na rzecz Gminy Miasteczko Krajeńskie.
Józef Dorsz – były radny, członek honorowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Miasteczku Krajeńskim.
Oprócz wyróżnień nie zabrakło podziękowań za działalność na różnych płaszczyznach, które otrzymali m.in.: Komitet ds. Odzyskania Praw Miejskich, profesor Krzysztof Małachowski, Wojciech Boiński, Dariusz Krzemiński, Tomasz Ajsztet, Jan Szuty, Zenon Paprocki, Kazimierz Dziuba Waldemar Krzemiński Firma PILMASZ, Franciszek Miedziński, Jolanta Osowska, Maria Świadek i Katarzyna Wieczorek.
- Nie ma nic piękniejszego niż osobiste spełnienie marzeń, które się ziściło. Gratuluję. To wzruszająca chwila, bo nie chodzi tylko o status prawny miejscowości, ale i o spełnienie najgłębszych ludzkich pragnień oraz dążeń – podkreślił w swoim wystąpieniu były burmistrz niedalekiego Szamocina, a obecnie senator Adam Szejnfeld, który w przeszłości niemal bez przerwy współpracował także z poprzednimi wójtami Miasteczka Krajeńskiego, mianowicie Karolem Jagodzińskim oraz Tadeuszem Dąbrowskim.
Podczas sesji podjęto uchwałę w sprawie ustanowienia święta miasta Miasteczko Krajeńskie na dzień 25 lipca. Po uroczystej sesji goście wraz z orkiestrą dętą przeszli na Plac Wolności pod pomnik „Poległym i pomordowanym za Ojczyznę” gdzie została wmurowana kapsuła czasu, w której zawarto spisany od nowa kolejny rozdział historii miasta.
Muzycznie sesję miasta uświetniła Orkiestra Dęta OSP Osiek nad Notecią.
****
Miasteczko Krajeńskie uzyskało prawa miejskie już w 1457 rokiem. Niestety, w PRL, 1 stycznia 1973, Miasteczko Krajeńskie utraciło prawa miejskie, zostając włączone jako wieś do gminy Białośliwie. 1 stycznia 1992, w wyniku starań mieszkańców, Miasteczko Krajeńskie stało się ponownie siedzibą reaktywowanej gminy Miasteczko Krajeńskie, lecz jeszcze nie miastem.