Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

15 rocznica śmierci Bronisława Geremka

Redaktor admin on 13 Lipiec, 2023 dostępny w Prasa. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

Bronisław Geremek urodził się 6 marca 1932 roku w Warszawie, zmarł 13 lipca 2008 roku w Lubieniu. Był człowiekiem wielu pasji: historia i polityka miały wśród nich największe znaczenie. Polski historyk, polityk i profesor nauk humanistycznych, działacz opozycji politycznej w okresie PRL, uczestnik Obrad Okrągłego Stołu, Poseł na Sejm X, I, II i III Kadencji, Minister Spraw Zagranicznych w latach 1997 – 2000), przewodniczący Unii Wolności ( 2000 – 2001, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI Kadencji ( 2004 – 2008), Kawaler Orderu Orła Białego. Uosabiał sukcesy polityki zagranicznej III RP: przystąpienie Polski do NATO oraz Unii Europejskiej. Zarówno jego kompetencje jak i dokonania na tym obszarze wiązały się z pierwszą pasją – historią.
Został uhonorowany licznymi odznaczeniami i wyróżnieniami. Posiadał między innymi chilijski Krzyż Wielki Orderu Zasługi, niemiecki Orderu Zasługi RFN Był też oficerem francuskiej Legii Honorowej. W 1997 otrzymał litewski Krzyż Komandorski Orderu Wielkiego księcia Giedymina. W 2000 został odznaczony Orderem Zasługi Republiki Włoskiej I klasy w 2002 estońskim Orderem Krzyża Ziemi Maryjnej a w 2004 otrzymał orderem Trzech Gwiazd II klasy.
Otrzymał tytuł Człowieka Roku tygodnika” Wprost” (1999). W 1998 wyróżniony został międzynarodową Nagrodą Karola Wielkiego. Był laureatem nagrody „Politique Internationale”, przyznawanej przez Stowarzyszenie Polityki Zagranicznej Sorbony, a także Europrize 1999 Forum Izb Gospodarczych Unii Europejskiej. Został też nagrodzony Orderem Wolności, wyróżnieniem Instytutu Franklina i Eleonor Roosevelt w Nowym Jorku. W 2000 otrzymał tytuł honorowego obywatela Wschowy.
W 2008 sala sejmowa nr 14 w budynku „G” wykorzystywana przez Komisję Spraw Zagranicznych została nazwana imieniem Bronisława Geremka. W tym samym roku XVIII promocja Krajowej Szkoły Administracji Publicznej obrała Bronisława Geremka na swojego patrona. W 2009 dziedziniec w budynku Parlamentu Europejskiego w Strasburgu otrzymał nazwę Agora Bronisław Geremek. W pierwszą rocznicę śmierci polityka na kamienicy przy ul. Piwnej 25 w której w latach 1952–2000 mieszkał, odsłonięto tablicę pamiątkową. W 2021 uchwałą Senatu RP X kadencji rok 2022 ustanowiono Rokiem Bronisława Geremka.
Źródło: Wikipedia

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)