Mamy teraz rok 1989, przed nami 4 czerwca! – przewrotnie rozpoczął konferencję prasową senator Adam Szejnfeld, nawiązując do wyborów, które ponad trzy dekady temu zmieniły Polskę, do wyborów, które wyrwały nasz kraj z rąk sowietów, do wyborów, które przywróciły nas rodzinie demokratycznych krajów Europy. – Wybory bieżącego roku, mogą być tak samo przełomowe, jak tamte, albo bowiem do Polski wróci autorytarny system podobny do tego z czasów PRL, albo znów wyrwiemy się spod budowanej przez PiS władzy absolutnej i uratujemy w Polsce demokrację – mówił senator Szejnfeld, kandydat do Senatu RP w okręgu nr 88.
W środę, 27 września odbyła się w Pile konferencja prasowa, w trakcie której zaprezentowano kandydatki oraz kandydatów do Sejmu i Senatu z list KKW Koalicja Obywatelska PO.N iPL Zieloni. Gościem konferencji był poseł Rafał Grupiński, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Województwie Wielkopolskim.
– Osiem ostatnich lat, to lata nieudolnej władzy, manipulacji i propagandy, władzy skłóconej prawie że wszystkimi sąsiadami, osiem lat kłamstwa używanego jako języka do codziennego komunikowania się, nie tylko z opozycją demokratyczną, ale i ze społeczeństwem. Chcemy to zmienić! Musimy z tym skończyć! Polska i Polacy potrzebują tej zmiany! – mówił poseł Grupiński.
Naprawimy Polskę – wtórował mu senator Szejnfeld. Nie ma bowiem zawodu, branży czy sektora, których PiS by nie zniszczył. Obojętnie kogo spytamy, nauczycieli, prawników, lekarzy, pielęgniarki czy pracowników budżetówki, a także rolników, czy przedsiębiorców, a w końcu i dziennikarzy, to oceny są podobne. Tak, Polska potrzebuje naprawy – mówił senator Szejnfeld.
Poseł Jakub Rutnicki, lider listy do Sejmu w swoim wystąpieniu nawiązał do inwestycji w drogę krajową S11 – Ta droga musi powstać, jest kluczowym krwiobiegiem północnej części Wielkopolski. Nie tylko kwestia infrastruktury a także na przykład godnej edukacji, to nasz wspólny cel – podkreślał poseł Rutnicki. Posłanka Małgorzata Janyska przypomniała, że Koalicja Obywatelska posiada liczne programy dotyczące aktywizacji zawodowej kobiet, w tym tych, które po urodzeniu dzieci wracają do pracy. Zadeklarowała, że Koalicja Obywatelska nie zostawi kobiet. Zaapelowała też do dziewczyn i pań o liczny udział w wyborach. Piotr Głowski odniósł się do spraw samorządu oraz działalności na rzecz społeczności lokalnej. Dla Henryka Szopińskiego z kolei istotą działań jakie chciałby podjąć w Sejmie będzie przywrócenie godności pracowników lasów, a także zatrzymanie niekontrolowanego wywozu surowca z Polski – Lasy są naszym dobrem, będę dbał o zielone dziedzictwo – oznajmił Henryk Szopiński. Kandydaci nie byli też obojętni na sprawy związane z edukacją szkolną. Do tego tematu nawiązała m.in. Ewa Czopek. Katarzyna Woźniak natomiast poruszyła kwestie dotyczące opieki okołoporodowej kobiet mówiąc – Twardo deklaruję działania na rzecz przywrócenia finansowania programu in vitro. Sprawami samorządu natomiast, a także – po odblokowaniu środków z KPO – optymalnego ich wykorzystania dla małych ojczyzn chce zająć się Przemysław Renn. Kandydat reprezentujący na liście Koalicji Obywatelskiej Nowoczesną, Michał Przybylak, oznajmił, że niskie i proste podatki, to podstawa, i właśnie o to chce zabiegać w nowym Sejmie. Magdalena Kułakowska, opowiedziała się za likwidacją ocen z religii na świadectwach szkolnych, a także likwidacją podatku kościelnego. Temat polityki senioralnej jako bardzo istotny w dobie starzejącego się społeczeństwa, podniosła natomiast Małgorzata Florysiak. O klubach sportowych i potrzebach sportu wypowiedział się z kolei niewątpliwy specjalista od tych zagadnień, czyli Szymon Erenc.
Podczas konferencji senator Adam Szejnfeld podziękował pełnomocnikowi wyborczemu KKW KO, Rafałowi Zdziereli za jego zaangażowanie i wielki wkład pracy w zrealizowanie jego ważnych obowiązków, dzięki czemu listy KO do Sejmu i Senatu zostały szybko i sprawnie zarejestrowanie w Państwowej Komisji Wyborczej. Szef Platformy Obywatelskiej w Powiecie Pilskim, wicemarszałek Jacek Bogusławski, zaapelował natomiast do mieszkańców subregionu pilskiego i całej Wielkopolski o udział w Marszu Miliona Serc, który już niebawem odbędzie się w dniu1 października w Warszawie.
Mamy dość! Polska jest nasza, nas wszystkich! Polska nie będzie już więcej zakłamywana przez PiS – mówili uczestnicy konferencji prasowej zachęcając wyborców do pójścia na wybory w dniu 15 października br.
****
SENAT:
Adam Szejnfeld jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej oraz partii opozycji demokratycznej tworzących Pakt Senaki’23 z okręgu nr 88 do Senatu. Jest prawnikiem, byłym działaczem legalnej i podziemnej Solidarności, wiezionym w więzieniach we Wronkach i Gębarzewie. W przeszłości sportowiec i działacz sportowy, prezes KS Sokół oraz prezes honorowy KS Joker. Przedsiębiorca, radny, burmistrz, poseł, europoseł, minister a obecnie senator. Adam Szejnfeld, w czasach działalności w Sejmie i rządzie był autorem „Pakietu Szejnfelda”, zbioru ustaw ułatwiających życie ludziom i działalność przedsiębiorcom, a obecnie w Senacie trzech ustaw zwanych „tarczami Szejnfelda”, mających na celu wspieranie obywateli, przedsiębiorców i pracowników w czasie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Autor także setek legislacyjnych poprawek Senatu. Wielokrotnie nagradzany przez media oraz organizacje pozarządowe, 15 razy laureat Konkursu „Człowiek Roku”. Wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej oraz przewodniczący Senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
SEJM:
Kandydatki i kandydaci do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu wyborczym nr 38:
1. Jakub Adam RUTNICKI – politolog, polityk, poseł od 2005 r., przewodniczący komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki, pasjonat siatkówki, pomysłodawca i organizator turniejów piłki siatkowej Rutnicki Cup – powiat szamotulski.
2. Maria Małgorzata JANYSKA – ekonomistka, samorządowiec, menedżerka, polityczka – posłanka od 2011 r., wiceprzewodnicząca komisji gospodarki i rozwoju – powiat czarnkowsko-trzcianecki.
3. Piotr Krzysztof GŁOWSKI – doktor nauk ekonomicznych, polityk, przedsiębiorca i samorządowiec, od 2010 r. prezydent Piły, były senator, były przedstawiciel parlamentu w OBWE – powiat pilski.
4. Marta Anna MAGDA – pedagog, psycholog, właścicielka gabinetu psychologiczno-pedagogicznego, prezes Stowarzyszenia Sercem Tworzymy Przyszłość – powiat międzychodzki.
5. Henryk Marian SZOPIŃSKI – muzyk, animator kultury, pomysłodawca i organizator słynnego festiwalu Blues Express, pracownik Domu Polskiego – Centrum Idei Rodła w Zakrzewie, od 13 lat radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, przewodniczący komisji kultury – powiat złotowski.
6. Ewa CZOPEK – nauczycielka, prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Pile, zaangażowana w działalność Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego Wodniak w Pile – powiat pilski.
7. Katarzyna Anna WOŹNIAK – referent w PGKiM w Obornikach, radna Rady Powiatu Obornickiego, przewodnicząca Rady Rodziców w Zespole Szkół im. T. Kutrzeby w Obornikach – powiat obornicki.
8. Przemysław Piotr RENN – politolog i specjalista z zakresu administracji, wójt Gminy Mieścisko, były nauczyciel akademicki, miłośnik rowerów i niskoemisyjnego transportu publicznego – powiat wągrowiecki.
9. Adrian URBAŃSKI – sołtys, przewodniczący Rady Powiatu Chodzieskiego, wiceprezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Stróżewie – powiat chodzieski.
10. Michał PRZYBYLAK – ekonomista, biegły rewident, wiceszef Nowoczesnej w Wielkopolsce, doradca posła Adama Szłapki, edukator ekonomiczny – powiat pilski.
11. Filip Janusz SZYMCZAK – doktor nauk ekonomicznych, nauczyciel akademicki, dyrektor Instytutu Zarządzania i Administracji Collegium Humanum w Poznaniu, prezes stowarzyszenia Jutro Należy Do Nas – powiat wolsztyński.
12. Wioletta Agnieszka SZUKAJŁO – główny specjalista w Starostwie Powiatowym w Czarnkowie, radna Rady Miejskiej Trzcianki, sekretarz Powiatowego Zrzeszenia LZS w Czarnkowie, manager sportu – powiat czarnkowsko-trzcianecki.
13. Magdalena Jadwiga KUŁAKOWSKA – polonistka, nauczycielka w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wysokiej, była dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wacława Popiela w Mościskach, działaczka Komitetu Obrony Demokracji – powiat pilski.
14. Aleksander KOZICZ – student europeistyki, zaangażowany w działalność społeczno-polityczną, współorganizator strajku klimatycznego w Złotowie – powiat złotowski.
15. Małgorzata Maria FLORYSIAK – fizjolog zwierząt, zootechnik, emerytowany pracownik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddziału Rejonowego w Skokach – powiat wągrowiecki.
16. Szymon Piotr ERENC – przedsiębiorca, trener piłki nożnej z dyplomem UEFA C, sędzia piłki nożnej szczebla PZPN, prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. 1000-Lecia Państwa Polskiego we Wronkach – powiat szamotulski.
17. Tomasz MATUSIAK – logistyk, absolwent Politechniki Poznańskiej, sekretarz Gminy Opalenica, radny Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu, prezes LKS Borusja Boruja Kościelna, wolontariusz Drużyny Szpiku – powiat nowotomyski.
18. Sławomir Jan GÓRNY – wicestarosta Powiatu Grodziskiego, nauczyciel, dyrygent chóru „Wiesław”, instruktor strzelectwa sportowego oraz żeglarstwa, pomysłodawca i realizator Międzynarodowych Spotkań z Muzyką Cerkiewną oraz festiwalu Piccolo Voice – powiat grodziski.
Kamila Łańska
Dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda
Wiceprzewodniczącego Senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności
Przewodniczącego Senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile
64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10.
e-mail: szejnfeld.biuro@gmail.com
tel. +48 602 738 542
REGON 385025697
Portale i media społecznościowe:
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl
www.facebook.com/PoselSzejnfeld/
www.twitter.com/szejnfeld
www.tiktok.com/@szejnfeld