Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Roberta Metsola

Redaktor admin on 16 Luty, 2024 dostępny w Sylwetki. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

Urodzona na Malcie w 1979 roku, Roberta Metsola jest posłanką do Parlamentu Europejskiego od 2013 roku. W listopadzie 2020 roku została wybrana na pierwszą wiceprzewodniczącą, a po śmierci Przewodniczącego Sassoliego 11 stycznia pełniła obowiązki Przewodniczącej Parlamentu. Będzie trzecią kobietą Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego, po Simone Veil (1979-1982) i Nicole Fontaine (1999-2002).

Zwracając się do posłów bezpośrednio po wyborze, Roberta Metsola podziękowała im za zaufanie i powiedziała:

“Pierwszą rzeczą, jaką chciałbym zrobić jako przewodnicząca, jest przemyślenie spuścizny Davida Sassoliego: był on bojownikiem; walczył dla Europy i dla nas, dla tego Parlamentu. Jako przewodnicząca uhonoruję Davida Sassoli, stając zawsze w obronie Europy, naszych wspólnych wartości, takich jak demokracja, godność, sprawiedliwość, solidarność, równość, praworządność i prawa podstawowe”.

“Chcę, aby ludzie odzyskali wiarę i entuzjazm dla naszego projektu. [...] Drodzy Europejczycy, w najbliższych latach ludzie w całej Europie będą oczekiwać od naszej instytucji przywództwa i nadawania kierunku, podczas gdy inni będą nadal testować granice naszych wartości demokratycznych i zasad europejskich. Musimy przeciwstawić się antyunijnej narracji, która tak łatwo i szybko przybiera na sile. Dezinformacja i błędne informacje, spotęgowane jeszcze w czasie pandemii, podsycają łatwy cynizm i tanie rozwiązania w postaci nacjonalizmu, autorytaryzmu, protekcjonizmu i izolacjonizmu” – dodała.

Przewodnicząca Metsola podkreśliła, że “w Europie chodzi o coś dokładnie przeciwnego. Chodzi o to, byśmy wszyscy bronili siebie nawzajem, rozwijając wspólnotę naszych obywateli. Chodzi o to, abyśmy wszyscy bronili tych zasad naszych matek i ojców założycieli, które wyprowadziły nas z popiołów wojny i holokaustu do pokoju, nadziei i dobrobytu. Dwadzieścia dwa lata temu Nicole Fontaine została wybrana 20 lat po Simone Veil. Nie będą musiały minąć kolejne dwie dekady, zanim stanie tu następna kobieta” – powiedziała.

źródło: www.europarl.europa.eu

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)