Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Kobiety, mężczyźni… Równość czy nierówność?

Redaktor admin on 3 Kwiecień, 2024 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

W polskim samorządzie obserwujemy zastraszająco niski odsetek kobiet pełniących ważne funkcje – wójtów, burmistrzów, prezydentów czy starostów. Nie ma też ani jednej pani będącej marszałkiem województwa. Nie lepiej jest w parlamencie, zwłaszcza w porównaniu do innych krajów europejskich, czy Parlamentu Europejskiego. Dlatego w okresie poprzedzającym wybory samorządowe senator Adam Szejnfeld podczas Kongresu Ekonomicznego w Toruniu zorganizował panel dyskusyjny pod wyzywającym tytułem… „Czy samorząd jest mężczyzną?”.
W Polsce mamy 16. województw samorządowych, 314. powiatów i 66. miast na prawach powiatu oraz 2477. gmin – w tym 302. gminy miejskie, 711. gmin miejsko-wiejskich i 1464. gmin wiejskich. Niestety, w tej liczbie na stanowiskach organów wykonawczych jest tylko ok. 12 proc. kobiet. Burmistrzami jest 29. pań, wójtami 269. i tylko 12. Kobiet jest prezydentkami największych miast. Wśród natomiast marszałków województw – UWAGA – nie ma ani jednej kobiety! – od przytoczenia tych danych rozpoczął panel dyskusyjny pt. „Czy samorząd jest mężczyzną?” jego pomysłodawca i organizator, senator Adam Szejnfeld.

Senator Szejnfeld otwierając dyskusję przytoczył także dane ukazujące, jaki odsetek kobiet jest w polskim Sejmie i Senacie i jak te proporcje wyglądają wobec innych krajów Europy, czy w porównaniu do Parlamentu Europejskiego. Po tym wstępie przystąpiono do dyskusji, w której próbowano zdiagnozować przyczyny niskiego odsetka kobiet w Polsce na stanowiskach organów wykonawczych samorządu terytorialnego. Oceniano także ustawodawstwo oraz zasady dobrych praktyk, które mogłyby wpłynąć na zwiększenie liczby kobiet w polityce, w tym pełniących funkcje w samorządach oraz w parlamencie.

Panel dyskusyjny, którego współmoderatorką była Aleksandra Smulska – Łukomska, zorganizowano w ramach XXXI edycji Kongresu Ekonomicznego „Welconomy in Toruń”, którego organizatorem jest prezes Jacek Janiszewski oraz Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca”. Stowarzyszenie zostało założone w 2000 roku i od tego czasu kontynuuje tradycje organizacji konferencji gospodarczych zainicjowanych przez Stowarzyszenie „Forum Polska – Zachód”, wcześniej odbywających się w Międzyzdrojach.
Uczestnicy panelu:
Adam Szejnfeld – pomysłodawca i organizator panelu, moderator.
Prawnik, wcześniej przedsiębiorca i samorządowiec – radny i burmistrz gminy – potem poseł, europoseł, wiceminister, a obecnie senator RP. Od ponad 20. lat zajmuje się m.in. statusem kobiet w społeczeństwie obywatelskim. Organizator m.in. „Klubów kobiet” oraz wielu ogólnopolskich konferencji w Warszawie i w kraju, na przykład „Kobieta przedsiębiorcza”, czy „Unia jest kobietą”. Prowadzi też portal internetowy www.kobiecastronazycia.pl Wielokrotnie nagradzany za swoją działalność, m.in. przez Europejską Unię Kobiet.
Aleksandra Smulska – Łukomska – moderatorka.
Przewodnicząca Europejskiej Unii Kobiet w Toruniu, wiceprzewodnicząca EUK Sekcja Polska. Przedsiębiorczyni, działaczka społeczna, przewodnicząca Rady Działalności Pożytku Publicznego w Toruniu, Ambasadorka Przedsiębiorczości Kobiet, inicjatorka powstania Toruńskiej Rady Kobiet.
Teresa Kalina – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w latach 2014-2018 oraz od 2023 roku. Bibliotekarka i nauczycielka historii oraz była dyrektor szkoły. Niekwestionowana liderka w dziedzinie edukacji. Aktywnie działa w Zgromadzeniu Ogólnym Związku Województw RP.
Alicja Zajączkowska– Starosta Powiatu Lęborskiego. Absolwentka Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej, wcześniej dyrektorka Zespołu Szkół Budowlanych, pełniła także funkcję kuratora oświaty w Słupsku. Od lat 90-tych uczestniczy w tworzeniu struktur samorządu terytorialnego i administracji państwowej.
Bogumiła Lewandowska-Siwek – Wójt Gminy Baranów. Funkcję tę pełniła już przez poprzednie kadencje, a obecnie kandyduje ponownie. Posiada wyższe wykształcenie rolnicze oraz ekonomiczne. Kreatywna, zaangażowana w rozwój gminy. „Liderka Inwestycji” według Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.
Małgorzata Machalska – Burmistrz Lubonia, wcześniej radna. Radczyni prawna. Działa w wielu stowarzyszeniach i organizacjach m.in. w Stowarzyszeniu „Regetów” zajmującym się osobami chorymi na dystrofię mięśni i porażenie mózgowe. Wieloletnia działaczka Rady Rodziców. Prezeska Stowarzyszenia Forum Obywatelskie Luboń. Sekretarz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski w Poznaniu.
Joanna Michalska – kandydatka na radną, toruńska przedsiębiorczyni i liderka rynku szkoleń, zajmuje się sportem, zdrowiem, rozwojem oraz biznesem.
Podczas dyskusji rozmawiano nie tylko o genezie niskiego odsetka kobiet w polityce, ale i o tym, jakie kroki należy podjąć, by kobiety osiągały sukces w aktywności publicznej, w tym i w polityce. Podnoszono też takie zagadnienia, jak to, czy na drodze do sukcesu panelistek spotkały się one z pomocą innych kobiet oraz czy kobiety głosują na kobiety?…
Nie zabrakło również dyskusji na temat aktualnych rozwiązań formalno-prawnych służących zwiększeniu udziału kobiet w życiu publicznym oraz propozycji wprowadzenia ewentualnych zmian w tym zakresie. Dyskusję zakończono podając rady dla innych kobiet, które chciałby aktywizować się w życiu społecznym i politycznym.
– Kongres „Welconomy in Toruń”, to dobra okazja do nagłaśniania ważnych, nie tylko ekonomicznie, czy gospodarczo, ale także i społecznie, tematów. Dziękuję moim prelegentkom za uczestnictwo, a organizatorom Kongresu Ekonomicznego za otwartość na podejmowanie trudnych tematów – podsumował Kongres Adam Szejnfeld, senator z Wielkopolski.

***
Z ważnych przyczyn związanych ze służbowymi obowiązkami oraz odbywającą się kampanią wyborczą swój udział zmuszone były odwołać zaproszone panelistki:
Hanna Zdanowska – Prezydentka Łodzi, wcześniej posłanka na Sejm RP, inżynier środowiska. Była przedsiębiorczyni i dyrektorka Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Inicjatorka zakrojonych na wielką skalę inwestycji, budów a także programów rewitalizacji Łodzi, dzięki którym miasto wraca do świetności i urasta do najbardziej atrakcyjnych w Polsce (m.in. Trasa W-Z, dworzec Łódź Fabryczna, Nowe Centrum Łodzi, projekt Mia100kamienic”). Ambasadorka Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu, działaczka Stowarzyszenia Tak! Dla Polski.
Agnieszka Wyrwał – Radna Miasta Stołecznego Warszawy, przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji. Projektantka mody, kostiumografka, społeczniczka, przedsiębiorczyni, laureatka m.in. „Talent Warsaw Fashion Street” oraz międzynarodowego konkursu „Fashion Culture”. Jej kolekcje zostały docenione przez brytyjskiego i włoskiego Vogue, a pokazy prezentowane były w Fashion TV oraz Fashion One. Współpracuje z wieloma organizacjami, w tym ze stowarzyszeniem „Hematoonkoligiczni”. Inicjatorka powstania Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet.

Dominika Kobiołka
Dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda w Pile
Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile
64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10.
e-mail: szejnfeld.biuro@gmail.com
tel. +48 602 738 542
Portale i media społecznościowe:
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl
Adam Szejnfeld
www.twitter.com/szejnfeld
www.instagram.com/szejnfeld/

https://www.youtube.com/@SenatorSzejnfeld

https://www.tiktok.com/@szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)