Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Język Śląski.

Redaktor admin on 13 Maj, 2024 dostępny w Prace Senatu. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

Senat przyjął ustawę o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, która ma na celu nadanie statusu języka regionalnego etnolektowi śląskiemu. Niby niewiele a… duża zmiana!
Motorem walki o język śląski jest nacisk na tożsamość i dziedzictwo, a nie politykę. Ten etnolekt jest głęboko zakorzeniony w historii i kulturze Śląska, będąc jego nieodłącznym elementem. Dla Ślązaków to język ojców i dziadków, symbol przynależności do wyjątkowej społeczności. Przez lata germanizacji język śląski był dla Ślązaków narzędziem ochrony polskości. Nawet w czasach PRL-u, mimo szykan ze strony władz, Ślązacy trwali przy nim.
Język śląski to język rodzinny, pamięć przodków i część śląskiej tożsamości. Jest żywy w codziennym życiu regionu, chętnie wykorzystywany na co dzień. W wielu domach wciąż jest pierwszym językiem, którego uczą się dzieci, językiem ich zabaw. Niestety, globalizacja, media, zmiany społeczne i wrogość wobec śląskości zagrażają jego przetrwaniu. Paradoksalnie, mimo ogromnego zaangażowania społecznego, naukowców i artystów, bez wsparcia państwa język śląski może zniknąć, stając się językiem przeszłości zrozumiałym jedynie dla wąskiej grupy badaczy.
Jedność w różnorodności – to idea, którą popieram. Szanując przeszłość i tradycję, należy chronić język śląski dla przyszłych pokoleń. Dawniej państwo zwalczało śląską mowę, teraz powinno wspierać jej użytkowników. Nowoczesne państwo ma obowiązek chronić ten element kulturowy, przeciwdziałać jego zanikowi i umożliwiać jego rozwój. Ślązacy od lat walczą o należne miejsce dla swojego języka, a ten projekt ustawy stanowi krok w tym kierunku. Śląskość jest integralną częścią polskości i powinniśmy zadbać o to, aby nią pozostała. Będę głosował za procedowaną nowelizacją ustawy – mówi Adam Szejnfeld
senator RP, który głosował za przyjęciem tej ustawy.

Dominika Kobiołka
Dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda w Pile
Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile
64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10.
e-mail: szejnfeld.biuro@gmail.com
tel. +48 602 738 542

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)