Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Posłowie w Europarlamencie opowiadają się za ratyfikacją Konwencji Stambulskiej – Stop przemocy wobec kobiet

Redaktor admin on 2 Lipiec, 2024 dostępny w Wydarzenia. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

Parlament Europejski zakończył swoją procedurę zatwierdzając przystąpienie UE do Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Decyzja ta otwiera drogę do formalnej ratyfikacji przez Unię.
• Komisja zaproponowała przystąpienie UE w 2016 r., ale ratyfikacja utknęła w martwym punkcie z powodu niektórych państw UE
• Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził w 2021 r., że UE może ratyfikować konwencję kwalifikowaną większością głosów
• Przystąpienie UE do Konwencji nie zwalnia pozostałych sześciu państw członkowskich z samodzielnej ratyfikacji.
• Jedna na trzy kobiety w UE doświadczyła przemocy fizycznej i/lub seksualnej

Mimo upływu sześciu lat od podpisania Konwencji Stambulskiej, pionierskiego międzynarodowego traktatu zwalczającego przemoc wobec kobiet, Unia Europejska wciąż nie może jej ratyfikować. Powodem jest sprzeciw części państw członkowskich, pomimo repeated appeals ze strony Parlamentu Europejskiego.
Przełom nastąpił 6 października 2021 roku, kiedy Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że UE może ratyfikować Konwedncję bez zgody wszystkich państw członkowskich. Trybunał ustalił, że zakres ratyfikacji obejmuje azyl, współpracę sądową w sprawach karnych oraz obowiązki instytucji unijnych i administracji publicznej.

W odpowiedzi na to, Parlament Europejski w środę głosował nad wyrażeniem zgody na ratyfikację w dwóch odrębnych głosowaniach:
• W odniesieniu do instytucji i administracji publicznej UE: 472 głosy za, 62 przeciw, 73 wstrzymujące się.
• W odniesieniu do kwestii związanych z współpracą sądową w sprawach karnych, azylem i zasadą non-refoulement (chroniącą osoby przed wydaleniem do kraju, gdzie grozi im prześladowanie): 464 głosy za, 81 przeciw, 45 wstrzymujących się.

Posłowie podkreślili, że ratyfikacja przez UE nie zwalnia państw członkowskich z obowiązku samodzielnej ratyfikacji Konwencji. Wezwali sześć państw, które jej dotąd nie ratyfikowały (Bułgaria, Czechy, Węgry, Łotwa, Litwa i Słowacja), do natychmiastowego dopełnienia tego kroku, aby zapewnić kobietom pełną ochronę przewidzianą w Konwencji.

Czytaj więcej: https://www.europarl.europa.eu/news/pl/press-room/20230505IPR85009/stop-przemocy-wobec-kobiet-poslowie-za-ratyfikacja-konwencji-stambulskiej

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)