Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Obchody Święta Wojska Polskiego w Pile

Redaktor admin on 20 Sierpień, 2024 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

Święto Wojska Polskiego, obchodzone 15 sierpnia, jest jednym z najważniejszych świąt narodowych w Polsce. Upamiętnia bowiem zwycięską Bitwę Warszawską z 1920 roku, która miała kluczowe znaczenie dla obrony niepodległości Polski i całej przyszłości naszego kraju. Pilanie jak co roku, zebrali się wspólnie pod pomnikiem, aby oddać hołd ówczesnym bohaterom i obecnym żołnierzom.
Słynne zwycięstwo odniesione w czasie wojny polsko-bolszewickiej, często nazywane jest “Cudem nad Wisłą”. Jest ono uważane za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego oręża. Geneza tego święta jest niezwykle ciekawa. Przed II wojną światową, w okresie międzywojennej Polski, obchodzono Święto Żołnierza. Data tego święta była początkowo związana z rocznicą wybuchu powstania styczniowego, a następnie przeniesiona na 15 sierpnia, by upamiętnić zwycięstwo nad bolszewikami. W okresie lat 1990-1992 obchody związane z polskimi siłami zbrojnymi odbywały się jednocześnie z upamiętnieniem uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jednakże, ustawa sejmowa z 30 lipca 1992 roku przywróciła tradycyjne święto Wojska Polskiego.
Obchody Święta Narodowego odbywają się w całym kraju, główne uroczystości mają miejsce w Warszawie, natomiast w każdym mieście mieszkańcy i władze organizują różnego rodzaju uroczystości, które są wyrazem szacunku i wdzięczności dla wszystkich żołnierzy, którzy walczyli i nadal walczą o wolność i bezpieczeństwo demokratycznej Polski. Jest to również okazja do przypomnienia znaczenia sił zbrojnych w obronie suwerenności państwa.
W Pile, stolicy północnej Wielkopolski, mieszkańcy zebrali się pod pomnikiem na Placu Zwycięstwa, aby oddać hołd bohaterom. Zastępca Prezydenta Miasta Piły, Paweł Jarczak, zabrał głos, a w swoim przemówieniu przypomniał zgromadzonym okoliczności pamiętnej bitwy. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz miasta oraz powiatu, a także parlamentarzyści i samorządowcy. Po odbyciu salwy honorowej, delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem, a uroczystość zakończono odśpiewaniem „Bogurodzicy”.

Dominika Kobiołka
Dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda w Pile
Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile
64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10.
e-mail: szejnfeld.biuro@gmail.com
tel. +48 602 738 542

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)