Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Lex Romanowski? Nie, to prawo dla wszystkich oszustów, złodziei i… uciekinierów.

Redaktor admin on 25 Luty, 2025 dostępny w Prace Senatu, Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

Lex Romanowski? Nie, to prawo dla wszystkich oszustów, złodziei i… uciekinierów.

Sejm i Senat uchwaliły ostatnio ustawę o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Uważam, że choć jest to rozwiązanie kontrowersyjne, to jednak niezwykle ważne w zakresie poczucia przyzwoitości, jakie oczekuje społeczeństwo. Ta inicjatywa legislacyjna bowiem wprowadza sprawiedliwe i konieczne rozwiązania dotyczące parlamentarzystów, wobec których wydano postanowienie o tymczasowym aresztowaniu.

Dlaczego ta ustawa jest potrzebna? Obecny stan prawny umożliwia sytuację, w której poseł lub senator, mimo wydania wobec niego postanowienia o tymczasowym aresztowaniu, może nadal korzystać z przywilejów wynikających z mandatu. Może to prowadzić do nadużyć i podważać społeczne zaufanie do instytucji państwa. Projekt ustawy wprowadza jednoznaczne zasady, mianowicie, jeśli wobec parlamentarzysty sąd wyda postanowienie o tymczasowym aresztowaniu, automatycznie przestaje on wykonywać swoje prawa i obowiązki poselskie lub senatorskie.

Co zatem zmienia ta ustawa?

1. Pozbawia posła lub senatora możliwości wykonywania mandatu od momentu wydania wobec niego postanowienia o tymczasowym aresztowaniu, nawet jeśli jeszcze nie trafił on do aresztu.

2. Wstrzymuje wypłatę uposażenia i diety parlamentarnej dla parlamentarzystów, którzy formalnie są objęci postanowieniem o tymczasowym aresztowaniu.

3. Przenosi obowiązki biura poselskiego lub senatorskiego na Marszałka Sejmu lub Senatu, co zabezpiecza funkcjonowanie biura i eliminuje ryzyko wykorzystywania środków publicznych przez osobę, która faktycznie nie sprawuje mandatu.

Jakie korzyści przyniesie ta zmiana?

• Wzmocni praworządność i zaufanie obywateli do państwa, eliminując sytuacje, w których osoby unikające wymiaru sprawiedliwości mogłyby korzystać z immunitetu parlamentarnego jako tarczy ochronnej.

• Uniemożliwi nadużycia, takie jak pobieranie wynagrodzenia przez posłów i senatorów, którzy nie wykonują swoich obowiązków z powodu ukrywania się w kraju czy za granicą przed organami ścigania.

• Zapewni równość wobec prawa, ponieważ żadna funkcja publiczna nie powinna zwalniać z odpowiedzialności karnej ani pozwalać na obchodzenie wymiaru sprawiedliwości.

Adam Szejnfeld
Senator RP

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)