Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Polka wśród najbardziej wpływowych ludzi świata sztuki

Redaktor admin on 16 Październik, 2011 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Zostaw komentarz do tego wpisu

Prestiżowy magazyn „Art Reviev” opublikował listę “100 najbardziej wpływowych ludzi sztuki”. Wśród nich znalazła się Iwona Blazwick, dyrektorka Whitechapel Art Gallery w Londynie, której polskie nazwisko brzmi Błaszczyk oraz dwóch innych Polaków – kurator Adam Szymczyk i artysta Artur Żmijewski.

42 miejsce w rankingu przypadło Iwonie Blazwick, dyrektorce wpływowej Whitechapel Art Gallery w Londynie. Jej nazwisko naprawdę brzmi Błaszczyk. Choć ona sama urodziła się w Londynie, to jej rodzicami są Polacy. Podczas wywiadów Blazwick, podkreśla swoje polskie korzenie. Często też powtarza, że to właśnie dzięki rodzicom – architektom – zawdzięcza swoją miłość do sztuki oraz estetyczna wrażliwość. Iwona Blazwick wspiera polskich artystów. Obecnie w jej galerii zobaczyć można wystawę Wilhelma Sasnala, która potrwa do stycznia 2012 roku. Wystawa promowana, jako wielkie wydarzenie.
Wśród wpływowych ludzi sztuki są też i Polacy – mężczyźni. Mianowicie, 41-letni krytyk i kurator Adam Szymczyk, który już nie pierwszy raz znalazł się na tej prestiżowej liście. Widnieje na niej od 2007 roku, kiedy to wygrał konkurs na dyrektora Kunsthalle w Bazylei, jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych galerii sztuki współczesnej na świecie. Był on pierwszym człowiekiem z Europy Wschodniej, któremu powierzono to stanowisko. Był też pierwszym Polakiem, który znalazł się na liście. Zajął wtedy 92. miejsce. Teraz jest już na 49 miejscu. Doceniono efekty jego ciężkiej efekt pracy jako głównego kuratora słynnego berlińskiego Biennale i pomoc przy organizacji pokazów w całej Europie, m.in. w Rzymie i Hamburgu. W naszym kraju znany jest ze współpracy z warszawską Galerią Foksal.
Artur Żmijewski, fotograf, rzeźbiarz, reżyser, twórca multimedialny, zajął w rankingu 54. Miejsce. „Powtórzenie”, które jest jego dziełem, pokazywano w Polskim Pawilonie na 51. Międzynarodowym Biennale w Wenecji w 2005 roku. Oprócz tego wystawiany jest także w nowojorskim MoMA i londyńskim Tate Modern.
Ranking wygrał Chińczyk, Ai Weiwei, jeden z najbardziej znanych na świecie chińskich dysydentów, do niedawna osadzony w więzieniu.

Szymon Galikowski
asystent posła Adam Szejnfelda

Komentarz

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)