Kompot z mirabelek
Składniki :
mirabelki – 1 kg albo więcej – zależy na ile słoików
Półtora litra wody
1 kg cukru
2 goździki na słoik
Mirabelki umyć, oderwać ogonki ( jeśli są przy owocach ). Ułożyć je w czystych słoikach do 3/4 wysokości. Dodać goździki. Wodę z cukrem zagotować i zalać nią owoce. To będzie właściwie sok do rozcieńczenia ( po otworzeniu ) wodą. Według upodobań : mniej wody – będzie bardziej słodki. Słoiki zakręcić i pasteryzować przez 15 minut. Na dno garnka ułożyć ściereczkę i ustawić słoiki ( odstępy między nimi ). Następnie wyjąć z garnka i położyć do góry dnem. Potem odwrócić.
P.S. do każdego słoika ( przed zalaniem gorącą wodą z cukrem można dodać 3, 4 ćwiartki jabłka ).
Kompot z wiśni
Składniki : na 6 półlitrowych słoików
2 kg wiśni
1 kg cukru
5 szklanek wody
Wiśnie umyć i włożyć do czystych słoików na wysokość 3/4. Wodę z cukrem zagotować, wlać ją do słoików z wiśniami. Pasteryzować.
Pasteryzacja : na dno szerokiego garnka ułożyć ściereczkę, wlać zimną wodę ( do połowy wysokości słoików). Ustawić słoiki tak żeby się nie stykały i gotować przez 20 minut. Następnie każdy wyjąć i ustawić do góry dnem do wystygnięcia. Potem odwrócić i wstawić je do zaciemnionego miejsca. Drugi sposób pasteryzacji to wstawienie słoików do piekarnika i podgrzewać w temperaturze 130 stopni przez godzinę. Po ostygnięciu wyjąć. Po otwarciu słoika zawartość wlać do dzbanka i uzupełnić zimną wodą, ponieważ ten właściwie syrop z wiśniami, jest bardzo słodki.
Dżem morelowy
1 kg moreli
szklanka cukru
sok z cytryny
Morele umyć, przekroić na pół, wyjąć pestki. Owoce ułożyć w szerokim garnku. Posypać cukrem, wlać sok z cytryny. Gotować na małym ogniu przez 2 godziny. Od czasu do czasu delikatnie przemieszać. Po dwóch godzinach masę włożyć do czystych słoików ale do 3/4 wysokości i dobrze zakręcić. Pasteryzować przez pół godziny. Potem wyjąć, postawić do góry dnem do wystygnięcia. Jak wystygną, postawić normalnie do zaciemnionego miejsca.
Smacznego !