Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Kompoty i dżem morelowy

Redaktor admin on 1 Wrzesień, 2020 dostępny w Bon Appetit. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

Kompot z mirabelek

Składniki :

mirabelki  – 1 kg albo więcej – zależy na ile słoików

Półtora litra wody

1 kg cukru

2  goździki na słoik

Mirabelki umyć, oderwać ogonki ( jeśli są przy owocach ). Ułożyć  je w czystych słoikach do 3/4 wysokości. Dodać goździki. Wodę z cukrem zagotować i zalać nią owoce. To będzie właściwie sok do rozcieńczenia ( po otworzeniu ) wodą. Według upodobań : mniej wody – będzie bardziej słodki. Słoiki zakręcić i pasteryzować przez 15 minut. Na dno garnka ułożyć ściereczkę  i ustawić słoiki ( odstępy między nimi ). Następnie wyjąć z garnka i położyć do góry dnem. Potem odwrócić.

P.S. do każdego słoika ( przed zalaniem gorącą wodą z cukrem można dodać 3, 4 ćwiartki jabłka ).

Kompot z wiśni

Składniki : na 6 półlitrowych słoików

2 kg wiśni

1 kg cukru

5 szklanek wody

Wiśnie umyć i włożyć do  czystych słoików na wysokość 3/4. Wodę z cukrem zagotować, wlać ją do słoików z wiśniami. Pasteryzować.

Pasteryzacja : na dno szerokiego garnka ułożyć ściereczkę, wlać zimną wodę ( do połowy wysokości  słoików). Ustawić słoiki tak żeby się nie stykały i gotować przez 20 minut. Następnie każdy wyjąć i ustawić do góry dnem do wystygnięcia. Potem odwrócić i wstawić je do zaciemnionego miejsca. Drugi sposób pasteryzacji to wstawienie słoików do piekarnika i podgrzewać w temperaturze 130 stopni przez godzinę. Po ostygnięciu wyjąć. Po otwarciu słoika zawartość wlać do dzbanka i uzupełnić zimną wodą, ponieważ ten właściwie syrop z wiśniami, jest bardzo słodki.

Dżem morelowy

1 kg moreli

szklanka cukru

sok z cytryny

Morele umyć, przekroić na pół, wyjąć pestki. Owoce ułożyć w szerokim garnku. Posypać cukrem, wlać sok z cytryny. Gotować na małym ogniu przez 2 godziny. Od czasu do czasu delikatnie przemieszać. Po dwóch godzinach masę włożyć do czystych słoików ale do 3/4 wysokości i dobrze zakręcić. Pasteryzować przez pół godziny. Potem wyjąć, postawić do góry dnem do wystygnięcia. Jak wystygną, postawić normalnie do zaciemnionego miejsca.

Smacznego !

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)